5 zásadních složek zimní krmné dávky


Co by nesmělo chybět koni v krmné dávce v zimě, aneb 5 zásadních složek zimní krmné dávky V zimních měsících koně využívají teplo, které vzniká během trávení vlákniny, pro udržení svojí vlastní tělesné teploty. Proto mnohdy stačí koni nastavit dostatek správně vyvážené krmné dávky a mrazivé počasí jej v ničem neovlivní, neboť si vystačí sám s jeho vlastní tepelnou základnou, která vzniká při trávení vlákniny.5 zásadních složek zimní krmné dávky

Co by nesmělo chybět koni v krmné dávce v zimě, aneb 5 zásadních složek zimní krmné dávky

V zimních měsících koně využívají teplo, které vzniká během trávení vlákniny, pro udržení svojí vlastní tělesné teploty. Proto mnohdy stačí koni nastavit dostatek správně vyvážené krmné dávky a mrazivé počasí jej v ničem neovlivní, neboť si vystačí sám s jeho vlastní tepelnou základnou, která vzniká při trávení vlákniny.

Jak tedy správně krmnou dávku koni sestavit, aby i v zimě prospíval?

1.     Základem je dostatečná krmná dávka sena, vyšší než v jarních měsících. Seno obsahuje vysoké množství vlákniny, která je rozkládána bakteriemi, při tomto procesu právě vzniká velké množství tepla. Dále nesmí chybět sláma, která může sloužit jako dokrmovací složka. Řepné řízky, oves, který je zdrojem cukrů a dobře stravitelné vlákniny, otruby a správně zvolená dávka oleje.

2.     Další významnou složkou krmiva je bílkovina, kterou lze dodat v podobě vojtěškového sena či sóji.

3.     Minerální látky a vitaminy jsou nepostradatelnou složkou krmné dávky, nebo´t  v České republice je pastevní skladba travin chudší. Proto je vhodné koním celoročně dodávat základní minerální látky, jako je selen, zejména v zimních měsících. Postačí koupit základní minerální směs pro koně a ověřit, zda obsahuje selen.  Zároveň můžete koni dopřát přípravky podporující imunitu, pohybový aparát či trávení.

4.     Dostatečné množství vody. Voda musí být zdravotně nezávadná a každý chovatel by měl zajistit koni příjem vody nepřetržitě, kontrolovat denně napáječky, zejména pokud venkovní teplota klesne pod bod mrazu, aby nezamrzly. Omezení přísunu vody může koni způsobit mnoho nepříjemných zdravotních problémů.

5.     Mrkev, krmná řepa, jablka , jsou zpestřením krmné dávky koně a zároveň je můžete využít jako prostředníka v podávání léků, doplňků stravy a podobně. Ve šťavnatém krmivu snadno zamaskujete koni podávané látky.

Koni můžete v zimě dopřát leccos, ovšem dostatek kvalitního krmiva a vody by měl být pro každého chovatele a jezdce základ. Dostatečným množstvím sena mnohdy ušetříte tisíce korun za nové deky, které Váš mazlíček ve výběhu roztrhá na cucky.

Líbí se: 0