Jak jezdit na koni v zimě.


Zima už opravdu udeřila a mnoho jezdců nemá k dispozici halu, kde by mohl s koníkem pracovat při nepřízni počasí. Jízda v terénu mnohdy může přinést nepěkné úrazy jezdců i koní. Například takové uklouznutí na náledí může způsobit natažení šlach či vazů, které mohou vyřadit koně z provozu na celý měsíc i víc. Nepříjemností mohou být i otlaky způsobené ztvrdlým zmrzlým povrchem.Jak jezdit na koni v zimě.

Zima už opravdu udeřila a mnoho jezdců nemá k dispozici halu, kde by mohl s koníkem pracovat při nepřízni počasí. Jízda v terénu mnohdy může přinést nepěkné úrazy jezdců i koní. Například takové uklouznutí na náledí může způsobit natažení šlach či vazů, které mohou vyřadit koně z provozu na celý měsíc i víc. Nepříjemností mohou být i otlaky způsobené ztvrdlým zmrzlým povrchem.

Někteří jezdci se rozhodnou s ježděním přestat a dopřát koni zasloužený odpočinek na výběhu. Jiní vynaloží úsilí a dopraví koně na trénink do haly, kterou mají v blízkosti. Dokonce jsou mezi námi i tací, kteří koně na zimní období stěhují do ustájení, kde hala k dispozici je. Ušetří si tak stres při časté přepravě a hlavně i čas, který si přeprava koně nárokuje.

Pokud patříte mezi jezdce, kteří jsou v ježdění momentálně omezení ať už terénem, či máte koně v rekonvalescenci, máme pro vás pár tipů, jak si zimní období s koněm užít naplno.

1.     Práce ze země a protahování. Koníka tím určitě potěšíte a zároveň tím i pomůžete jeho zdravotnímu stavu. Ze země je možné trénovat mnoho drezurních prvků, jako je dovnitř plec a mnoho dalšího. Koník nebude zahálet a vy si procvičíte ovladatelnost vašeho miláčka ze země.

2.     Procházky v terénu na ruce – koně určitě potěšíte, když ho vezmete projít i jinam než po cestě vedoucí k výběhu. Zároveň můžete zlepšit i svoji kondici. Výborné je chození kopcovitých terénů, kde se vedle koně zapotíte i vy, a i koník ztratí svoji bouřlivou energii.

3.     Pokud napadne opravdu dostatečné množství sněhu, můžete koníka protáhnout ve sněhu a sobě dopřát trénink v lehkém sedu. Tento styl ježdění je výborný pro zpevnění celého těla jezdce a zároveň sníh příjemně ochladí šlachy koně.

4.     Pokud můžete využít halu v okolí, určitě vyrazte. Prověříte si tím spolehlivost koně při přepravě. Zároveň se můžete účastnit například soustředění s ostatními jezdci, které je výborné pro následující sezonu. Doprava do haly je super i v tom, že se koník báječně ,,okouká,, v cizím prostředí.

5.     Tahání lyží či bobů – pokud máte koníka, který spolehlivě pracuje v lonžovacím postroji, na dvou lonžích a nebude mít problém s postrojem, můžete si bezvadně užít projížďku zasněženou krajinou na lyžích či na bobech, kdy vás koník bude tahat. Věřím, že si takovouto aktivitu bezvadně užijete.

6.     Pokud by vás opravdu počasí zaskočilo tak, že se rozhodnete si dát zimní pauzu, můžete využít příjemnou změnu a vycestovat do ciziny a užít si dobrodružství v sedle, například na pláži nebo v národních parcích. Doporučujeme se poohlédnout po stájích ve Španělsku nebo na Maltě, které mají v zimě příjemné počasí a nabízejí možnost vyjížděk do terénu pro začátečníky i pokročilé jezdce. Můžete tak například oslavit konec roku v sedle na pláži při západu slunce.

Ať už se rozhodnete využít přízeň a nepřízeň počasí jakkoliv, věříme, že si to vy i váš koňský miláček opravdu užijete.

Líbí se: 0