Jak podávat koni lněné semínko, snadno a rychle??


V zimním období většina majitelů svým koním dopřává lněné semínko. Zejména z důvodu jeho pozitivního vlivu na srst, kůži, trávení a mnoho dalšího. Tento pozitivní vliv má proto, že obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, které koňský organismus přijímá výhradně z potravy.Jak podávat koni lněné semínko, snadno a rychle??

Jak podávat koni lněné semínko, snadno a rychle??

V zimním období většina majitelů svým koním dopřává lněné semínko. Zejména z důvodu jeho pozitivního vlivu na srst, kůži, trávení a mnoho dalšího. Tento pozitivní vliv má proto, že obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, které koňský organismus přijímá výhradně z potravy.

Jak je známo, semínko je nutné před podáním koni upravit. Aby cenné látky semínka kůň dokázal přijmout, je nutné jeho povrch rozrušit drcením, mletím či šrotováním. Drcení či mletí je jediný způsob úpravy semínka, kdy se zachovají veškeré jeho cenné látky a kůň je přijme. Semeno lnu obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, která není pro koně nebezpečná v případě, že se dodrží maximální množství podávaného semínka.  Někdo se drží staré tradice a semínko vaří. Tato forma úpravy je vhodná pro získání slizu, který vznikne zalitím semínka horkou vodou. Vařit jej však není nutné, postačí zalít horkou vodou a nechat zhruba 15 minut odstát. Pokud byste koni dávali více než je povolené množství semínka, tak je nutné semínka opravdu uvařit, pokud dodržíte povolené množství, tak vaření není nutné. Dnešní pohodlná doba nabízí semínko extrudované. Ovšem jak jsme již zmínili, tak pokud chcete, aby kůň dostal to nejcennější, tepelná úprava není vhodná.

Jak tedy semínko upravit? Nejlepší je jej podrtit v mlýnku na kávu. Takový mlýnek pořídíte za zhruba 500,- Kč a perfektně Vám poslouží v pravidelné úpravě semínka. Nezapomínejte, že lněné semínko obsahuje vysoké množství tuku a pokud byste jej nachystali na více dní dopředu, tak by hrozilo žluknutí lněného semínka a koni byste mohli způsobit zažívací problémy. Závěrem je vhodné říci, že pokud lněné semínko budete chystat doma, bez tepelné úpravy, tak koni nejen dáte to nejlepší, co semínko obsahuje, ale zároveň budete šetřit Vaši peněženku. Obyčejné lněné semínko koupíte v hospodářských potřebách za polovinu ceny semínka extrudovaného. Zároveň si připravíte semínko vždy čerstvé a v množství jaké potřebujete.

Líbí se: 0