Ježdění v zimě? Utrpení nebo zážitek?


Ježdění v zimě? Utrpení nebo zážitek? Koně sami o sobě nemají problém s pobytem v chladném prostředí, jejich tělo je vybaveno dokonalou termoregulací, která umožňuje pobyt venku i v mrazivých zimních teplotách hluboko pod bodem mrazu. Ale jak je na tom jeho jezdec?Ježdění v zimě? Utrpení nebo zážitek?

Ježdění v zimě? Utrpení nebo zážitek?

Koně sami o sobě nemají problém s pobytem v chladném prostředí, jejich tělo je vybaveno dokonalou termoregulací, která umožňuje pobyt venku i v mrazivých zimních teplotách hluboko pod bodem mrazu. Ale jak je na tom jeho jezdec?

Jako při každém sportu ani pro jezdectví neexistuje špatné počasí, pouze nevhodně zvolené oblečení. Chlad pociťují jezdci nejčastěji od nohou a na stehnech, neboť noha ve třmenu, kterou na začátku vyjížďky jezdec normálně cítí, je na konci vyjížďky jako kus ledu, na který se bojí jezdec ze sedla seskočit. Proto je vhodné zvolit vhodnou obuv a hlavně dostatek vrstev, za sebe doporučuji alespoň dvoje teplé ponožky (podkolenky) a zimní termoboty, které mnohdy jezdci nechtějí, neboť jsou to boty ne moc atraktivního vzhledu, ale jak říkám, zima se nestydí. Před omrzlinami na stehnech nás dobře ochrání softshellové rajtky či dlouhé chapsy, které spolehlivě chrání například před sněhem či deštěm. Na horní polovinu těla je dobré navrstvit několik vrstev oblečení, ve kterém je základ funkční termoprádlo. Ačkoli by člověk neměl nikdy sedat na koně bez ochranných pomůcek, spousta jezdců se vymlouvá, že není možné jezdit v zimě s helmou a čepicí zároveň. Dnes už je na trhu spousta vychytávek, které ochrání před teplem i úrazem zároveň. Ať jsou to klapky na uši pod jezdeckou přilbu, kukla, která chrání uši i obličejovou část a mnoho dalšího.

Před samotným ježděním v mrazu je nutné se před usednutím do sedla pořádně zahřát, to platí pro jezdce i pro koně. Koně zahřejeme důsledným krokováním a sebe například místováním boxu či lehkou rozcvičkou. Po ježdění také nezapomínejte koně důsledně vykrokovat a dohlédnout na to, aby kůň po práci dostatečně oschnul a v žádném případě nešel do výběhu zpocený. Také jezdec, pokud se zpotí, by se měl ihned převléci do suchého.

Ať už máte na ježdění v zimě jakýkoli názor, věřím, že každý si v zimních měsících najde to své!

Líbí se: 0