Mohou koně trpět vředy?


Koně mohou trpět rozličnými zdravotními problémy. Mezi jedno z opravdu nebezpečných onemocnění patří koňský žaludeční vřed. Příčina výskytu vředů u koní může být například v konverzi krmiva s malým množstvím vlákniny. Vředy se mohou tvořit také u koní, kteří trpí zlozvykem klkání.Mohou koně trpět vředy?

Mohou koně trpět vředy?

Koně mohou trpět rozličnými zdravotními problémy. Mezi jedno z opravdu nebezpečných onemocnění patří koňský žaludeční vřed. Příčina výskytu vředů u koní může být například v konverzi krmiva s malým množstvím vlákniny. Vředy se mohou tvořit také u koní, kteří trpí zlozvykem klkání.

Koně by měli denně přijmout množství potravy ve výši zhruba 2,5% své vlastní hmotnosti. Pokud byste pozorovali koně ve volné přírodě, zjistili byste, že celý den tráví putováním po krajině při pasení. Díky celodennímu příjmu potravy jejich žaludek neustále pracuje. Pokud se zaměříte na koně domestikované, zjistíte, že drtivá většina z nich je krmena ráno a večer. Mezi krmením je žaludek bez materiálu, který by mohl zpracovávat, zároveň v prázdném žaludku působí na jeho sliznici kyselý žaludeční obsah. Mezi další rizikové faktory, které podporují tvorbu vředů, je také vysoký příjem škrobů, omezený přístup k pastvě, stresové situace a přetížení organismu.

Vláknina nesmí v krmné dávce koně chybět, neboť právě vláknina stimuluje tvorbu slin, které mají za cíl neutralizaci kyselého prostředí žaludku.

Některé studie dokonce tvrdí, že koně, kteří klkají, se snaží právě klkáním vyprodukovat více slin a těmi zmírnit kyselost žaludečního prostředí.

Ačkoli je největší množství koní trpících žaludečními vředy zaznamenáno mezi koňmi, kteří jsou sportovně využívání, tak ani hříbatům se tato choroba nevyhne. U hříbat se vředy mohou tvořit hlavně v prvních měsících. Je důležité dbát na to, aby koně přijímali potravu bez velkých pauz, ideálně v menším množství ve více dávkách během dne. Pokud se majitel vynasnaží koni dodat to, co je pro něho přirozené, vyhne se tak mnoha nebezpečným onemocněním.

 

Líbí se: 0