Období nášlapků je tu!


Na pohled úžasné, v praxi spíše na škodu. Sníh, námraza, rozšlapané výběhy, koně plní energie. Každoroční ,,smrtelná,, kombinace J. Ať už máte koně sebevíc bujarého věřte, že půl hodiny na jízdárně nebo ,,kamikaze,, vyjížďka Vám za nataženou šlachu nestojí.Období nášlapků je tu!

Období nášlapků je tu!

Na pohled úžasné, v praxi spíše na škodu. Sníh, námraza, rozšlapané výběhy, koně plní energie. Každoroční ,,smrtelná,, kombinace J. Ať už máte koně sebevíc bujarého věřte, že půl hodiny na jízdárně nebo ,,kamikaze,, vyjížďka Vám za nataženou šlachu nestojí.

I při vodění z výběhu či do výběhu si koně mohou ošklivě zvrknout nohu, příčinou jsou nášlapky, které se tvoří. Zejména u kovaných koní vznikají kvůli rozdílným teplotám mezi kopytem a podkovou nášlapky, které jsou směsí nabaleného ledu, který zatvrdne v kopytě. Koni se vytvoří podpatek, který mu znepříjemňuje chůzi. Koník pak popajdává jako některé návštěvnice obchodních center, které si pořídily větší podpatky, než dokáží ovládnout J. Proto pokud vedete koně do výběhu nebo z výběhu, je dobré sebou vzít kopytní háček a průběžně koni z kopyt nášlapky vyndat. Důležité je také kopyta nášlapků zbavit po zavedení koně do boxu. Samozřejmě, že sníh postupně odtaje, ale věřte, že ani Vám by se nelíbilo stát na nabaleném zmrzlém sněhu.

Pokud koně necháváte nakovaného i přes zimu, tak je vhodné mu pořídit vyhazováky, které mu kovář nasadí pod podkovy. Koni se tak zamezí usazování sněhu v kopytě. Pokud koni vyhazováky dáte, je nutné zvýšit pozornost na čištění kopyt, zejména když sníh sleze. Pod vyhazováky se snadněji usazuje bláto a nečistoty. Někteří lidé se rozhodnou koni na zimu podkovy sundat, aby se kopyto roztáhlo. Ovšem je nutné myslet na to, že kopyta v zimním období dorůstají pomaleji, takže sundání podkov na dva či tři měsíce moc velký smysl nemá, možná z ekonomického hlediska.

 

Líbí se: 0