Olej = klidná energie?


V zimním období většina jezdců omezuje ježdění a koně jsou v klidovém režimu. Ačkoli se množství práce sníží, i přesto je nutné koni dodávat energii, která by ovšem neměla vliv na zhoršení ovladatelnosti koně, který bude příliš ,,bujarý,,.Olej = klidná energie?

Olej = klidná energie?

V zimním období většina jezdců omezuje ježdění a koně jsou v klidovém režimu. Ačkoli se množství práce sníží, i přesto je nutné koni dodávat energii, která by ovšem neměla vliv na zhoršení ovladatelnosti koně, který bude příliš ,,bujarý,,.

Na trhu je mnoho druhů krmiva, která mají zajistit koni dostatečný přísun veškerých potřebných vitamínů, minerálů a hlavně energie. Pokud se ovšem detailně zaměříte na složení a hlavně doporučené dávkování krmiva tak, aby pokrylo opravdu doporučenou denní dávku všeho potřebného, zjistíte, že byste museli krmit x kilogramů musli či jiné směsi denně, neboť vitamínů a minerálů je v krmivu obsaženo opravdu jen stopové množství.  Tak je to samozřejmě i s oleji, které jsou opravdu potřebné a neměly by v krmné dávce chybět.  Proto doporučujeme oleje přidávat.

 Rostlinné oleje obsahují zhruba třikrát více stravitelné energie. Proto například nemocnému koni zajistíte opravdu zvýšený příjem energie právě oleji. Podáváním oleje do krmiva zvýšíte přísun kalorií, ačkoli kůň nebude muset zvýšit objem přijímaného krmiva. Zároveň například nervózním koním, kteří jsou hůře jezditelní, můžete nahradit část jadrného krmiva právě oleji. Kůň dokáže z olejů využít až 90% jejich celkové energie.

Dalším bonusem při přidávání olejů je také to, že oleje nemají na koně vliv v podobě horké energie, kterou jsou například cukry a škroby. Koně nejsou hůře jezditelní a oplývají mnohem klidnějším chováním. Další plus olejů je i v tom, že blahodárně působí na srst, kůži i rohovinu a prostředí zadního střeva.

Ať už vyberete kterýkoli z rostlinných olejů, nezapomínejte, že olej neobsahuje žádné vitamíny a minerály. Pokud do krmné dávky olej přidáváte, nezapomínejte ji doplnit i o vitamin E, který je významným antioxidantem a v krmné dávce by určitě neměl chybět. Proto pokud krmíte některým ze speciálních krmiv, jako jsou musli či jiné směsi, rozhodně si zjistěte dostupnou míru vitamínu E v krmivu. Pokud si krmnou dávku sestavujete sami, rozhodně nezapomínejte tento vitamín přidávat.

 

Líbí se: 0