Pečovat o chrup koně se vyplatí!!!


Každý majitel koně, by měl svému koni dopřát to nejlepší. To nejlepší neznamená nová dečka z nové kolekce od Equiline, či perfektně sladěné kamaše s čabrakou. To nejlepší je péče, do které spadá i pravidelná kontrola chrupu. Péče o chrup je součástí prevence před různým onemocněním. Koně si obrušují chrup nepravidelně, a proto je nutné jej kontrolovat a nepravidelnosti ošetřit a upravit.Pečovat o chrup koně se vyplatí!!!

Pečovat o chrup koně se vyplatí!!!

 

Každý majitel koně, by měl svému koni dopřát to nejlepší. To nejlepší neznamená nová dečka z nové kolekce od Equiline, či perfektně sladěné kamaše s čabrakou. To nejlepší je péče, do které spadá i pravidelná kontrola chrupu.  Péče o chrup je součástí prevence před různým onemocněním. Koně si obrušují chrup nepravidelně, a proto je nutné jej kontrolovat a nepravidelnosti ošetřit a upravit.

Pokud koně mají špatný chrup nebo takzvaně stupňovitý či vlnitý, špatně přijímají potravu a nedokáží přibrat na váze. Pravidelná prohlídka chrupu dokáže včas předejít různým podkusům, či jiným deformacím, které mohou vzniknout nepravidelným obrušováním.

Ke stáří patří i zhoršená vlastnost chrupu, kdy mají koně mnohdy problém nejen strávit bílkoviny a sacharidy, ale hlavně mnohdy nemohou vůbec seno přijmout, právě kvůli šatnému chrupu. Pravidelnou údržbou lze zajistit koni dobrý chrup až do vysokého věku. V případě, že kůň opravdu disponuje špatným chrupem, lze mu část krmné dávky sena nahradit vojtěškovými úsušky. Zároveň je nutné upravit i jadrné krmivo. Například vhodná je úprava máčkáním ovsa či ječmene. Mačkání zároveň zlepší i stravitelnost jádra.

Ošetření chrupu koňským zubařem není nijak finančně náročné a opravdu si jím ušetříte nemalé účty za veterináře, v případě zdravotních problémů, které se špatným stavem chrupu souvisí. Průměrně se cena ošetření pohybuje okolo 1000 ,- Kč a preventivní prohlídky se doporučují 2x za rok. Za preventivní prohlídku si většinou veterinář účtuje okolo 150,- Kč.

Věnujte zubům Vašeho miláčka pozornost, on si to zaslouží.  

Líbí se: 0