S nánosníkem nebo bez?


Nánosník k uzdečkám bezesporu patří, ale je opravdu nutný? Musí jej mít každý koník? Zamýšleli jste se nad tím? Může mít i špatný vliv na koně?S nánosníkem nebo bez?

S nánosníkem nebo bez?

 

Nánosník k uzdečkám bezesporu patří, ale je opravdu nutný? Musí jej mít každý koník? Zamýšleli jste se nad tím? Může mít i špatný vliv na koně?

Vzhledem k tomu, že každý kůň je jinak citlivý, je nutné sledovat koně při ježdění, jak přijímá udidlo, pomůcky jezdce a zda jej při ježdění nic neruší. U mnoha koní bylo zjištěno, že při ježdění mají tendenci jít proti udidlu, lehat do něho či otvírat hubu a udidlu se takto bránit. Proto byl k uzdečce přidán nánosník, který má právě otevírání koňské huby zabránit. Je však nutný u každých koní? Bylo tomu tak vždy?

Prioritně je nutné zdůraznit, že nánosník byl původně určen jako bezpečnostní prvek v boji.  Z  vlastní zkušenosti vím, že mnohdy může být spíše na škodu. Zejména u mnohých jezdců, kteří rádi zapomínají na pravidlo, že nánosník by měl být volnější, nikdy nesmí být absolutně dotažený. Pokud se minimální volnost nedodrží, koni může působit bolest a mnohdy nemůže ani správně dýchat.  Každý jezdec by měl poznat, zda jeho kůň vyžaduje přítomnost nánosníku. Věřte, že koni je mnohem příjemnější méně výstroje než více a každé zvíře bude vždy volit volnost, nežli utažený řemínek kolem koňské huby. V momentě kdy je kůň v napětí, jej nikdy není možné jezdit správně.

Pokud vidíte v nánosníku nezbytnost, můžete dnes vybrat z mnoha typů, pečlivě si vždy nastudujte jejich funkci, ale nikdy nezapomeňte, že méně je někdy více!

Líbí se: 0