Z bahna do písku?


Momentální verze zimy ničí kondice výběhů všech stájí. Je jedno jaké máte zázemí, bláto máte zdarma všude. Spousta provozovatelů stájí neřeší, jak budou výběhy po zimě vypadat. Další část začne omezovat koně v délce pobytu ve výběhu. Menšina se snaží situaci vyřešit.Z bahna do písku?

Z bahna do písku?

Momentální verze zimy ničí kondice výběhů všech stájí. Je jedno jaké máte zázemí, bláto máte zdarma všude. Spousta provozovatelů stájí neřeší, jak budou výběhy po zimě vypadat. Další část začne omezovat koně v délce pobytu ve výběhu. Menšina se snaží situaci vyřešit.

Jedno z velmi funkčních řešení je výstavba pískových výběhů. Neznamená to, že do jednoho výběhu vysype dvě tatrovky písku a je hotovo. Naopak, zbudování pískového výběhu stojí spoustu dřiny a peněz, ovšem jedná se o investici do budoucna.

Před zbudováním pískového výběhu je nutné nejprve srovnat terén, strhnout ornici, ornici lze využít na pastvině, srovnat s ní nerovnosti na výběhu. Poté se musí upravit podloží, vysypat štěrkem, zhutnit. Ideálně provést i drenážní práce. Veškerý nově navezený materiál je nutný zhutnit vibrační deskou. Tohle je pouze první část veškerých potřebných prací. Před závěrečným krokem, navezení písku.

Někomu se to může zdát zbytečné, ale vzhledem k tomu, že dnes spousta komerčních stájí nabízí dokonalé zázemí pro jezdce, pro koně solárium, proč se nesnaží také investovat do základních prvků, které koně využívají každý den? Kůň s podlomy bude asi více šťastný za suchý výběh, než za deset minut v soláriu. Majitel temperamentního koně jistě ocení jeho pobyt ve výběhu, místo možnosti využití baru v klubovně.

Líbí se: 0